Michael Palin spisovatel

Angličan Michael Palin (nar.1943) je dobrodruh, komik, cestovatel, ale hlavně dobrý spisovatel. Po revoluci se v Česku objevilo mnoho lidí, co rádi cestují a po návratu z cest o svých cestách napíší knihu. Aby se však člověk stal dobrým spisovatelem, musí mít pozorovací talent a životní zkušenosti. Obojí Michael Palin má a proto jsou jeho cestopisy tak poutavé. Kromě toho má také smysl pro humor. Podle mne je nejlepší jeho Cesta kolem světa za 80 dní, jejíž název si vypůjčil od Julese Verna. Cestoval převážně vlakem a nákladními loděmi.

Na dlouhé vzdálenosti lidé dnes cestují hlavně letadly. V přímořských zemích je však téměř všude zavedena lodní doprava na kratší vzdálenosti. Používají se hlavně trajekty, ale i jiná plavidla, souhrnně nazývaná ferries. Někde je nazývají water buses (autobusy na vodě) či water taxi (taxi na vodě).

Samostatnou kapitolu tvoří tzv. cruise ships, což jsou obří výletní lodě až pro 5000 pasažérů, určené pro okružní plavby. Existují však i menší lodě pro cca 500 pasažérů.

Michael necestoval sám, nýbrž se skupinou lidí z britské stanice BBC, kteří o jeho cestách natočili film.

Také další dvě Palinovy knihy vydané v Česku jsou velmi dobré: Od pólu k pólu i Kolem dokola (cesta po zemích obklopujících Tichý oceán mu zabrala celý rok). Pokud se chcete dozvědět o Michaelovi víc, podívejte se do české Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Michael_Palin