Noa Tishby

Izraelská herečka a aktivistka Noa Tishby (1975) se rozhodla napsat knihu o své zemi. V českém vydání má kniha název Izrael – země, kterou nikdo nechápe (A simple guide to the most misunderstood country on earth). Noa musela jistě prostudovat spoustu materiálu, aby mohla napsat knihu o Izraeli, počínaje historií až po současnost. Dozvíte se, co je Hamás, OOP či BDS. Kniha je zajímavá, místy i zábavná a pokud autorka chtěla, aby lidé na celém světě pochopili problémy Izraele, tato kniha k tomu určitě přispěje.

Cituji z této knihy: Izraelstí Arabové jsou přirozenou součástí společnosti v Izraeli. Pokud jsou spolu v restauraci, společně jedí, povídají si, smějí se a senzacechtivé titulky světových médií je nezajímají.

Jsou 3 skupiny Palestinců: 1) Palestinci žijící uvnitř Izraele 2) Palestinci žijící na západním břehu 3) Palestinci žijící v Gaze. Tyto 3 skupiny se často hází do jednoho pytle jako jeden národ, přitom jsou zcela odlišní z hlediska svobod, práv, systému správy, národního postavení, mezinárodního postavení atd. V průběhu dějin nikdy neexistovala ucelená palestinská národní, náboženská ani politická identita. PALESTINA SE POUŽÍVALA JAKO ODKAZ NA ZEMĚPISNOU POLOHU. Lidé, kteří se tam narodili se označovali jako Arabové z Palestiny, Židé z Palestiny, křesťané z Palestiny apod. Palestinská identita byla vytvořena v r. 1964 jako odpověď na Izrael.

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.