Windfall tax

Koncem roku 2022 “vítr” přinesl některým firmám neočekávané zisky. Jedná se o firmy z oblasti výroby a obchodu s energiemi, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Došlo k tomu v důsledku nadměrnému zvýšení cen elektřiny a plynu v důsledku geopolitických změn a války na Ukrajině. Tzv. windfall tax byla v ČR zavedena jako 60% daňová přirážka, aplikovaná na nadměrný zisk výše uvedených firem. Vláda zavedla v r. 2023 cenový strop pro ceny elektřiny a plynu. Slibovala tehdy, že peníze získané přirážkou windfall tax budou použity pro firmy a obyvatelstvo, které je vysokými cenami energií ohroženo.

Jak dopadla daň windfall tax – výnos za r. 2023

Celkově od všech zdaňovaných firem stát získal stát na dani z mimořádných zisků 39,1 miliardy korun. Nejvíce zaplatili energetici, a to 34,4 miliardy. Následuje zpracovatelský průmysl s platbou ve výši 2,7 miliardy a těžba surovin s jednou miliardou. Banky odvedly celkem 0,7 miliardy, ostatní oblasti 0,2 miliardy. Původně stát kalkuloval s tím, že vybere ze všech zdaňovaných oborů celkem 85 miliard. Zvýšené zisky promítly prý banky hlavně do úročení vkladů svých klientů a proto např. Česká spořitelna na windfall tax neodvedla nic. Více o tom čti níže:

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/windfall-tax-dan-z-neocekavanych-zisku-mimoradna-dan-banky.A240109_103557_ekonomika_alis

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.