Když jsme v roce 1989 na náměstích zvonili klíči a chtěli změnu režimu, který neuměl zajistit lidem jejich potřeby, nevěděli jsme o kapitalizmu téměř nic. Snad jen to, že tam může kdokoli podnikat, že tam jsou nezaměstnaní a lidé se tam mají dobře.
Dnes, po 30 letech kapitalismu u nás, už víme, že je to systém, který naši Zemi ničí. Výroba a tím pádem i zisky kapitalistů stoupají bez ohledu na naši planetu, která nevydrží neustálé zvyšování výroby všeho a neustálé zvyšování množství odpadů. Chybí tu někdo, kdo by určil hranice!
Cestování po celé Zemi, které bylo dříve výsadou bohatých, se stalo módou a jedním ze způsobů trávení volného času. Vydrží naše Země zvyšování počtu letů a v důsledku toho zvyšování znečistění? Víme, že teplota na Zemi se zvyšuje, ubývá lesů, ledovců, koráli v oceánech blednou.
Miroslav Podhorský, autor několika knih o Aljašce, to vidí takto: Člověk je nenasytný tvor a nehodlá žít skromněji. Na naší planetě je nás stále víc a všichni se chtějí mít dobře. Co se týče ledovců, ty se během staletí zmenšují a pak zase zvětšují nezávisle na člověku. Avšak v posledních letech podle vědců prý ledovce tají v důsledku lidské činnosti.